Mostra de Artes Escnicas de Galicia

A Mostra de Artes Escnicas de Galicia exhibe do 17 ao 20 de outubro en Santiago de Compostela un total de 25 espectáculos baixo días modalidades de representación (formato completo e showcase) desde tres espazos da cidade. Serán catro días de escenificacións durante os que o Salón Teatro, a SGAE/Fundación Autor e o Teatro Principal recibirán a preto de cincuenta programadores e axentes culturais galegos, ademais do público xeral que poderá acceder de balde ás funcións de teatro, danza, maxia e novo circo mediante as que se reflectirá a variedade de xéneros e estilos da oferta escénica do país.

A Axencia Galega das Industrias Culturais da Consellería de Cultura e Turismo organiza este evento, que debido ás restricións orzamentarias substite este ano e Feira Galega das Artes Escnicas, manten o obxectivo esencial de dar a coñcer anualmente aos profesionais (técnicos dos concellos, directores artísticos de festivais ou representantes de entidades que usualmente exercen como clientes dentro do mercado escénico galego) unha escolma da mellor produción actual, a través dunha completa carteleira integrada polas propostas seleccionadas por un comite nomeado ao efecto.

Pases integros e de 20 minutos
Das 25 montaxes en exhibición, 11 representaranse no seu formato completo. Sete delas corresponden a teatro de adulto (Citizen, de Chevere; Unha hora na vida de Stefan Zweig, de Lagarta, Lagarta; Pelos na lingua, de Talua Teatro; E.R.(Algn día traballaremos xuntas), de Teatro do Atlántico; ltimo cowboy, de Teatro do Noroeste; e Tango, de Sarabela Teatro) e catro a teatro infantil (Valados, de Artestudio Teatro; Pío, de Caramuxo Teatro; Nana para un soldado, de Ghazafelhos; e Malas palabras, do grupo Katarsis, Educación e Teatro).

Na categoría de showcases insírense 14 propostas, catro de teatro de adulto (Le Frigo, de Mundo Villalustre; Os magnficos Confetti Brothers/Uns cadáveres moi vivos, de Confetti Brothers productions; Oiseau Rebelle, de Funboa Escnica; e Paper Dolls, de Inversa Teatro), tres de teatro infantil (Cama e conto, de Babaluva; Fíos, de Baobab Teatro; e A folla máis alta, de Berrobambán), tres de danza (Ausencia, de An_danza; Blondy's coffee, de Entremans; e Baleadas, de Traspediante); outras tres de novo circo (Montaxe, de AsSicópatas, Montaa Rusa/Vida e obra de Fermín Noite, de Isla le Triska; e Roces & Goces, de Producciones P&G Circus); e unha de maxia (As novas tolemaxias, do Mago Teto).

As compañías incluídas neste apartado, moitas delas de recente creación e con propostas novedosas canto ás linguaxes empregadas, farán presentacións de cadanseu espectáculo concentradas nun máximo de 20 minutos, que se desenvolverán nas días primeiras xornadas da Mostra, a partir das 22:00 horas no Salón Teatro. Así, tanto o luns 17 como o martes 18 exhibirase unha sucesión de sete showcases, o primeiro día dedicado a teatro de adulto e infantil, e o segundo centrado en danza, novo circo e maxia.

Aberta ao público
Ademais dos profesionais acreditados, que teñen reservadas as súas localidades para todos os espectáculos que soliciten, o público xeral tamén pode acceder de xeito gratuíto ás montaxes, sempre en función do aforo dispoible. Os espectadores poderán retirar as súas entradas nas billeteiras do espazos correspondentes, que abrirán unha hora antes do comezo de cada función.


LUNS 17

MARTES 18

MRCORES 19

XOVES 20

11.00 h

sgae/ fundación
autor

Pío

Caramuxo Teatro

infantil de 3 a 7 anos
teatro de monicreques
45 minutos

Autora: Juan Rodríguez,
Laura Sarasola Pontón
Dirección: Caramuxo Teatro
Elenco: Laura Sarasola,
Juan Rodríguez

Malas palabras

Katarsis,
Educación e Teatro

infantil de 7 a 12 anos
teatro de actor | 55 minutos

Autora: Perla Szchumacher
Dirección: Kevin Stewart
Elenco: Estábaliz Veiga

13.00 h

salón
teatro

Pelos na lingua

Tala Teatro

adulto | teatro de actor
70 minutos

Autora: VV.AA.
Dirección: Avelino González
Elenco: Maráa Ordóez,
Too Casais, Artur Trillo

Valados

Artestudio Teatro

infantil de 7 a 12 anos
teatro de actor | 55 minutos

Autora: Agustín Fernndez Paz
Dirección: Xurxo Cortázar
Elenco: Estefana Gómez,
Ramiro Neira, Xurxo Cortázar

18.30 h

teatro
principal

ltimo cowboy

Teatro do Noroeste

adulto | teatro de actor
120 minutos

Autora: Eduardo Alonso
Dirección: Eduardo Alonso
Elenco: Miguel Pernas,
Luma Gómez

Tango

Sarabela Teatro

adulto | teatro de actor
80 minutos

Autora: Slawomir Mrázek
Dirección: nxeles Cua Bóveda
Elenco: Fina Calleja, Elena Seijo, Vicente de Souza, Fernando Dacosta, Sabela Gago, Lino Braxe, Nate Borrajo

E.R. (Algn día
traballaremos xuntas)

Teatro do Atlántico

adulto | teatro de actor
115 minutos

Autora: Josep M. Benet i Jornet
Dirección: Xlio Lago
Elenco: Manuela Varela,
Maráa Barcala, Luísa Merelas,
Susana Dans

Oeste solitario

Producións Teatráis
Excéntricas

adulto | teatro de actor
100 minutos

Autora: Martin McDonagh
Dirección: Quico Cadaval
Elenco: Evaristo Calvo,
Víctor Mosqueira,
Marcos Correa, Maráa Lado

22.00 h

salón
teatro

Citizen

Chévere

adulto | teatro de actor
160 minutos

Autora: Chévere
Dirección: Xron
Elenco: Patricia de Lorenzo,
Manuel Cortés, Miguel de Lira,
Mnica García, Arantza G. Villar,
Nekane Fernndez, Iván Marcos

Unha hora
na vida de
Stefan Zweig

lagarta, lagarta

adulto | teatro de actor
85 minutos

Autora: Antonio Tabares
Dirección: Rosa lvarez
Elenco: Ernesto Chao,
Belén Constenla,
César Cambeiro

Le Frigo

Mundo Villalustre

adulto | teatro de actor

Autora: Copi
Dirección: Zé Paredes
Elenco: Mundo Villalustre

Ausencia

an_danza

todos os públicos | danza

Autora: Amparo Novas,
Ariel Caramés Dirección|coreografía:
Amparo Novas, Ariel Caramés
Elenco: Ariel Caramés,
Amparo Novas

Os magnficos Confetti Brothers
(uns cadáveres
moi vivos)

Confetti Brothers Productions

adulto | teatro de actor

Autora: Willy Eter
Dirección: Confetti Brothers
Elenco: Luis Quinteiro,
Willy Eter

Blondyás Coffee

Entremans

adulto | danza

Autora: Kirenia Martínez,
Beatriz Pérez Dirección|coreografía:
Kirenia Martínez, Beatriz Pérez
Elenco: Kirenia Martínez,
Beatriz Pérez

Oiseau Rebelle

Funboa Escnica

adulto | teatro de actor

Autora: Paulina Funes,
Cristina Balboa
Dirección: Paulina Funes,
Cristina Balboa
Elenco: Cristina Balboa,
Paulina Funes

Baleadas

Traspediante

infantil de 3 a 7 anos | danza

Autora: Traspediante Dirección|coreografía:
Marta Alonso, Begoa Cuquejo, Paulina Funes
Elenco: Marta Alonso,
Begoa Cuquejo, Paulina Funes

Paper Dolls

Inversa Teatro

adulto | teatro de actor

Autora: Lola Correa
Dirección: Lola Correa
Elenco: Vanesa Sotelo,
Marta Pérez

Montaxe

AsSircópatas

adulto | novo circo

Autora: Jess Graa Menduía, Daniel Blanco Chapela
Dirección:
Gorka Ganso
Elenco: Jess Graa Menduía, Daniel Blanco Chapela

Cama e conto

Babaluva

infantil de 7 a 12 anos
teatro de monicreques

Autora: Gonzalo Moure Trenor Dirección: Santi Prego
Elenco: Larraitz Urruzola,
Mirari Urruzola

Montaa rusa (vida e obra de Fermín Noite)

Isla Le Triska

adulto | novo circo

Autora: Isla Le Triska
Dirección:
Walter Velázquez, Natalia Outeiro (Pajarito)
Elenco: Isla Le Triska

Descanso de 15 minutos

Fíos

Baobab Teatro

infantil de 3 a 7 anos
teatro de monicreques

Autora: Andrea Bayer
Dirección: scar Ferreira,
Andrea Bayer
Elenco: Andrea Bayer

Roces & Goces

Producciones P&G Circus

adulto | novo circo

Autora: Producciones
P&G Circus
Dirección: Marta Pazos
Elenco: Aitor Garuz Milla,
Alfonso Medina

A folla máis alta

Berrobambín

infantil de 7 a 12 anos
teatro de actor

Autora: Paula Carballeira Dirección: Chiqui Pereira
Elenco: Paula Carballeira,
Chiqui Pereira, Carlos López

As novas tolemaxias

Mago Teto

adulto | maxia

Autora: Mago Teto
Dirección: Héctor García Guerra
Elenco: Jorge Prieto,
Héctor Guerra